کنترل کیفیت تیرچه و بلوک

 

معرفی:

یکی از متداول ترین نوع سقف های مورد استفاده در ایران،سقف تیرچه بلوک می باشد.سقف های تیرچه و بلوک خود نوعی دال یک طرفه می باشد و برای پوشش سقف ساختمان های اسکلت آجری،اسکلت فلزی اسکلت بتن آرمه استفاده می شود.
اجزای تشکیل دهنده سقفهای تیرچه بلوک،شامل تیرچه،بلوک پرکننده بین تیرچه ها ، بتن، آرماتور حرارتی و آرماتور تقویتی برش(اوتکا) می باشد.

در این نوع سقفها می توان تا حداکثر دهانه حدوداً ۵/۹ (ارتفاع سقف ۴۰ سانتی متر ارتفاع تیرچه ۳۵ سانتی مت )متر اجرا کرد.برای دهانه های ۵/۷-۸ متر در کاربری مسکونی استفاده از تیرچه صنعتی استاندارد به صورت دوبل الزامی است.برای دهانه ۸-۷۰/۸ ارتفاع تیرچه ۳۲ سانتی مترو ۵/۹-۷۰/۸ ارتفاع تیرچه۳۵ سانتی متر می باشد

در سقف های تیرچه و بلوک، تیرچه ها به عنوان تیر فرعی مورد استفاده قرار می گیرند.
ار دلایل محبوبیت سقفهای تیرچه و بلوک،می توان به سبکی سقف،دوام خوب در مقابل آتش سوزی،مقاومت خوب در مقابل نیروهای جانبی مانند باد و زلزله،عایق صوتی و رطوبتی،عایق حرارتی در سرما و گرما،صاف بودن سطح زیر و روی سقف پس از اجرا،سرعت و سهولت اجرا،پایین بودن تنش در بتن،مقاومت نهایی و شکل پذیری بالا و تولید خرپای تیرچه بر اساس استاندارد۱-۲۹۰۹ و مطابق جدول تیرچه صنعتی مورد تایید نظام مهندسی اشاره کرد.

جدول انواع تیرچه بلوک

کنترل کیفیت تیرچه و بلوک:

در کارخانه های تولیدی تیرچه صنعتی جهت حصول اطمینان از کیفیت محصولالت تولیدی و مطابقت آن با  مشخصات فنی و استانداردهای مربوطه،کنترلهایی در سه مرحله صورت میگیرد:
۱) کنترل کیفیت مصالح تشکیل­دهنده

۲) کنترل حین تولید

۳) کنترل کیفیت قطعه­ی ساخته شده

 

هر کدام از این سه مرحله به تفصیل،شرح داده می شود:

 ۱) کنترل کیفیت مصالح تشکیل­دهنده، شامل بررسی مدارک و تأییدیه­های فنی کارخانه­ی تولیدکننده­ی این مصالح (به ویژه فولاد)، بازدید ظاهری مصالح تحویل شده و بررسی آنها از لحاظ آسیب­دیدگی احتمالی ناشی از حمل و نقل و نمونه­گیری از مصالح تحویل شده و انجام آزمایشهای لازم روی این نمونه­هاست. کنترل اخیر، به­ویژه در مورد فولادهای اصلاح شده و نیز در مواردی که مصالح خریداری شده، فاقد تأییدیه­های معتبر فنی باشند، ضروری است.

حداقل تواتر نمونه برداری و آزمون توسط واحد تولیدی باید مطابق جداول الف ۱ و الف۲ باشد،تولید کننده خرپا باید نسبت به انجام نمونه­برداری و آزمون میلگرد طبق جدول الف۱ و خرپا طبق جدول الف۲ و تولید کننده تیرچه نسبت به انجام نمونه­برداری و آزمون کلیه موارد مندرج در جداول الف۱ و الف۲ اقدام نماید.

۲) کنترل حین تولید، شامل کنترل صحت کارکرد ماشین­آلات و کنترل کیفیت محصول در مراحل مختلف تولید است. این کنترل باید با توجه به توصیه­های درج شده در مدارک فنی ماشین­آلات مورد استفاده و نیز اصول فنی صحیح مربوط به روند تولید، انتخاب شده و انجام گیرد.

۳) کنترل کیفیت قطعه­ی ساخته شده، شامل بررسی ظاهری قطعه و کنترل صحت ابعاد و اندازه­ها و آزمایش مقاومت بتن، کنترل تأثیر جوشکاری روی فولاد، به ویژه فولادهای اصلاح شده و کنترل کیفیت قطعات ساخته شده به کمک آزمایشهای بارگذاری این قطعات است.

وسایل مورد نیاز برای انجام آزمون ابعادی:

 • کولیس با دقت ۱/۰ میلی متر
 • خط کش فولادی به طول حداقا ۵۰سانتی متر و دقت ۱/۰ ساننتی متر
 • متر فلزی به طول حداقل ۱۰ متر و دقت ۱سانتی متر
 • گوه یا فیلر با دقت ۱میلی متر
 • نقاله با اندازه مناسب و دقت ۱درجه

 

برای انجام آزمونهای ارتفاع خرپا/تیرچه،اندازه گام میلگرد عرضی،زاویه میلگرد عرضی با افق،طول تیرچه،چهار عدد خرپا/تیرچه و برای انجام آزمونه های فاصله آزاد بین میلگردهای زیرین،فاصله میلگرد کششی از لبه های جانبی بتن پاشنه،فاصله آزاد میلگرد کششی از سطح زیرینن تیرچه،عرض قسمت بالایی پاشنه تیرچه دو عدد خرپا/تیرچه نیاز است.
نتیجه آزمون انجام شده بر روی هر آزمونه،به طور مستقل باید با ویژگی های مربوطه منطبق باشد.

آزمون خیز:

برای اندازه گیری خیز تیرچه،باید خیز آن را در سقف اجرا شده اندازه گیری نمود،لذا ابتدا باید سقفی که شامل تیرچه های نمونه برداری  شده را اجرا و بر روی سقف ساخته شده،خیز اندازه گیری نمود.
وسایل مورد نیاز اندازه گیری خیز سقف تیرچه بلوک:

 • اندازه گیری عقربه ای با دقت ۱/۰ میلی متر ۲ عدد
 • خرپای فلزی برای اتصال صفحه ساعت
 • پایه های چوبی یا فلزی، پایه های چوبی باید راست و بدون ترک باشد و در مورد چوب گرد قطر متوسط پایه از ۱۰ سانتی متر مکعب کمتر و در مورد چهارگوش بدون زیر سری،کوچک ترین بعد مقطع از عرض تیرچه کمر نباشد.

محل آزمون(تکیه گاهها):

با توجه به دهانه های که تیرچه بر روی آن به کار می رود،باید دو دیوار تکیه گاه با مشخصات پیوست پ-۲ استاندارد ۱-۲۹۰۹ ساخته شود.

بعد از اجرای سقف با همکاری آزمایشگاه همکار استاندارد خیز سقف محاسبه می­شود.

مقدار خیز بدست آمده سقف مورد آزمایش نباید از مقدار زیر بیشتر شود:

مقدار خیز مجاز تیرچه های مورد آزمون از رابطه زیر به دست می آید:

که در آن:

 

  طول دهانه تیرچه بر حسب میلی متر

 ضخامت سقف تمام شده بر حسب میلی متر

در بازرسی و نمونه برداری شخص ثالث باید سوابق کنترل کیفیت واحد تولیدی مشتمل بر سامانه کنترل کیفیت و فعالیتهای آزمایشگاه واحد کنترل کیفیت،موجود و کالیبره بودن ابزارهای آزمون و ابزارهای پیمانه کردن بتن بررسی گردد.نمونه برداری از تیرچه و خرپا و میلگرد انجام و آزمون های مورد نیاز طبق این استاندارد انجام شود.انجام آزمون های ویژگی خیز توسط شخص ثالث یکبار در سال کفایت می کند.

 

تذکر:
وسایل مورد نیاز جهت انجام عملیات های بالا ،باید کالیبره بوده و سالانه مورد تمدید گواهی کالیبراسیون قرار بگیرند.

 

 

3.7 3 votes
Article Rating
 • آیا از این نوشته لذت بردید؟ پس به اشتراک بگذارید !
 • فیس بوک
 • توییتر
 • گوگل پلاس
 • لینکدین
 • دیگ
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x